На преден план
С ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Седми конен полк „Орлето“ в Сливен беше отбелязан 6 май
7159
България
С ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Седми конен полк „Орлето“ в Сливен беше отбелязан 6 майВ церемонията участваха кметът Стефан Радев, областният управител Маринчо Христов, председателят на Общинския съвет Димитър Митев, военнослужещи, ветерани и граждани.В изказванията си официалните лица акцентираха върху отговорността към държавата, паметта за загиналите и значението на единството в обществото.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 06 Май 2026, 13:35 ч.
С ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Седми конен полк „Орлето“ в Сливен беше отбелязан 6 май – Денят на храбростта и празник на Българската армия. В церемонията участваха кметът Стефан Радев, областният управител Маринчо Христов, председателят на Общинския съвет Димитър Митев, военнослужещи, ветерани и граждани. В изказванията си официалните лица акцентираха върху отговорността към държавата, паметта за загиналите и значението на единството в обществото. Областният управител Маринчо Христов пожела здраве и призова службата да се изпълнява с чест и достойнство, като подчерта, че опазването на родината е общ дълг. Той обърна внимание, че в исторически план не военните, а политическите решения често са водили до неблагоприятни последици, и изрази надежда, че това няма да се повтори в бъдеще. Началник-щабът на военното формирование 22 220 полковник Христо Александров подчерта, че 6 май е сред най-значимите дати в националния календар – ден на памет и признателност към българските воини. Той открои приемствеността в традициите и ролята на българския военнослужещ както в историческите битки, така и в съвременни мисии, като акцентира върху честта, дисциплината и дълга. По думите му, празникът е и напомняне за отговорността към наследството и бъдещето на армията. Майорът от запаса Митко Манев направи исторически преглед на развитието на Българската армия и на утвърждаването на 6 май като неин празник, като припомни основни моменти от създаването след Освобождението и промените през годините. Той подчерта значението на традициите и отправи поздрав към всички военнослужещи. Кметът Стефан Радев изтъкна, че българската армия многократно е била повод за национална гордост и има съществен принос за сигурността и стабилността на държавата, като изрази увереност, че тя ще продължи да бъде опора на българската държавност. Председателят на Общинския съвет Димитър Митев поздрави военнослужещите и изрази надежда страната да се развива в мир и разбирателство, подчертавайки значението на единството в обществото. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника. В ритуала се включиха кметът Стефан Радев, областният управител Маринчо Христов, председателят на Общинския съвет Димитър Митев и народният представител Весела Момчева-Таун. Венци и цветя поднесоха още полковник Христо Александров, майорът от запаса Митко Манев, Кольо Милев – заместник-председател на Общински съвет – Сливен, общинският съветник Неделчо Великов, свещеноиконом Йоан, военнослужещи от 13-о бригадно командване, ветерани от резерва, представители на институции и граждани.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Няма пострадали при катастрофата, която ограничи движението по пътя Гурково - Велико Търново
|
|
|
Процедурни правила за избор на член на Комисията за противодействие на корупцията приеха съдиите от ВКС
|
|
|
Гражданска инициатива настоява за възстановяването на четири столични минерални бани
|
|
|
В област Търговище намалява броят на заетите през първото тримесечие на годишна база
|
|
|
Разрушения по водохващане „Краевица“ може да създадат проблеми с водоснабдяването за Ловеч и Плевен през лятото, предупреждават от ВиК дружеството
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
При 32 катастрофи през изминалото денонощие в страната са ранени 43 души, един е загинал
|
|
|
Потушени са 80 пожара в страната през изминалото денонощие, няма загинали и пострадали
|
|
|
Парламентът да започне работа с обсъждане на оставката на Делян Добрев като народен представител, предвижда проектопрограмата за тази седмица
|
|
|
Сервитути, промяна на статута на земеделски земи и отчет на местната болница ще обсъждат общинските съветници в Козлодуй
|
|
|
Кметът на Борово иска общински язовир да бъде прехвърлен безвъзмездно на държавата
|
|
Радиопрограми



Тикер
7159
ЗАПАЗИ
Няма пострадали при пътнотранспортното произшествие, заради което движението в Прохода на Републиката беше ограничено. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Стара Загора. К ...